Jak przygotować się do przeprowadzki

Lip 31, 2020Porady

Przeprowadzka to niezwykłe wydarzenie – w tym właśnie dniu kończy się pewien rozdział w życiu i rozpoczyna kolejny. Zazwyczaj przenosinom w nowe miejsce towarzyszą ogromne oczekiwania – zarówno związane z samym nowym mieszkaniem, jak i nowymi sąsiadami, pracą i okolicą. Jednym z największych wyzwań towarzyszących przeprowadzce jest samo przygotowanie i sprawne przeprowadzenie tego procesu. Jak się do niej przygotować? Czym się charakteryzuje sprawna i udana przeprowadzka – o czym pamiętać, jak się spakować, kiedy zacząć przygotowania? By Ci pomóc, przygotowaliśmy krótki poradnik.

Jak przygotować się do przeprowadzki?

Nowe mieszkanie znalezione, emocje sięgają zenitu, a dzień przeprowadzki nadchodzi wielkimi krokami. Co robić, by w tym wyczekiwanym dniu nie okazało się, że jesteś kompletnie w rozsypce? Przygotować się!

Co istotne, przygotowania do zmiany miejsca zamieszkania dobrze jest zacząć jak najwcześniej. Nie oznacza to oczywiście by spakować wszystko w kartony i przez kilka miesięcy traktować je jako szafę z ubraniami, schowek na naczynia i swój drugi dom. Jednak już nawet dwa miesiące wcześniej dobrze jest zacząć podejmować niektóre kroki, zwłaszcza dotyczące dalekosiężnych zobowiązań i umów. Np. warto jak najwcześniej poinformować rodzinę i przyjaciół o planowanych przenosinach, instytucje państwowe, banki, dostawców energii czy internetu, a także zacząć rozmawiać z pracodawcą o potrzebnym dniu (lub kilku) urlopu, który pozwoli Ci dopilnować jej przebiegu. Niedługo później warto również zacząć rozglądać się za firmą przeprowadzkową, choć tu akurat zadanie masz ułatwione – wystarczy, że skontaktujesz się z nami i uzgodnisz odpowiednią dla Ciebie datę przeprowadzki. Na około miesiąc – półtorej warto mieć już ustalony konkretny termin. Około miesiąca przed przeprowadzką warto dokładnie przyjrzeć się posiadanym rzeczom – te, które są nam niepotrzebne być może znajdą nowych nabywców (np. poprzez portale aukcyjne), część przedmiotów (np. ubrań) możemy oddać potrzebującym, a niektóre trafią do kosza. Dzięki temu podczas przeprowadzki nie będziemy musieli pakować i przenosić rzeczy, których w gruncie rzeczy nie potrzebujemy i z których nie korzystamy. Warto dokładnie przyjrzeć się wyposażeniu nowego mieszkania, czy domu – może się okazać bowiem, że sporo sprzętów czy mebli już się tam znajduje i zabieranie ze sobą kolejnych, spowoduje niepotrzebne dublowanie. Przeprowadzka jest więc świetną okazją do rewizji swojego mienia.

Właściwe pakowanie dobrze jest już zacząć na dwa do trzech tygodni przed dniem przeprowadzki – oczywiście bez żadnych gwałtownych ruchów, po prostu zaczynając od najmniej używanych przedmiotów, które zalegają w domu. Mogą to być przykładowo ubrania zimowe (lub letnie zimą), komplety pościeli dla gości czy ręczniki. Warto kupić akcesoria do transportu swojego bagażu – kartony, worki, folie bąbelkowe, walizki i plecaki – słowem tym, w czym będziemy chcieli przenosić swoje rzeczy. To również odpowiedni termin na podpisywanie nowych umów z dostawcami mediów w przyszłym miejscu zamieszkania – tak, aby od razu po przeprowadzce móc w pełni korzystać z jego uroków i poczuć się „jak w domu”.

Na dwa tygodnie przed przeprowadzką można zacząć opróżniać swoją spiżarnię i zamrażarkę – zużywać znajdujące się w nich produkty i tak modyfikować swoją dietę, by bazowała głównie na produktach już obecnych w naszym domu.

Ostatni tydzień warto spędzić na spokojnym rozmontowywaniu mebli – spokojnie, czyli łóżko zostaje na swoim miejscu. Niemniej zabezpieczanie, rozkręcanie i bezpieczne pakowanie mebli czas zacząć. Również wtedy warto zacząć przygotowywać specjalną walizkę z najważniejszymi dla nas rzeczami – bielizną, przyborami kosmetycznymi, ubraniami – która podczas przeprowadzki zapewni nam łatwy dostęp do wszystkiego, co niezbędne.

Przeprowadzka – jak się przygotować dzień przed?

Dzień przed przeprowadzką warto spędzić na domknięciu przygotowań (umieszczeniu w walizce z najważniejszymi rzeczami również codziennie wykorzystywanych przedmiotów jak szczoteczka i pasta do zębów itp., spakowaniu codziennej odzieży do kartonów). Dobrzy byłoby również rozebrać i zabezpieczyć ostatnie meble (jeśli Twoja firma przeprowadzkowa tego nie oferuje, u nas to standard) i upewnić się, o której godzinie przyjedzie samochód od przeprowadzki po nasze rzeczy. Wieczorem warto się zrelaksować – pójść do kina, na spacer, do SPA czy zrobić cokolwiek innego, co Cię relaksuje – jutro czeka Cię wielki dzień!

Przeprowadzka – porady, które pomogą Ci ją przeżyć

  1. Nie oczekuj, że wszystko przebiegnie perfekcyjnie. Nie przeprowadzasz się przecież codziennie, dlatego masz prawo popełniać błędy – i należy to zaakceptować!
  2. W przygotowaniach odznaczaj się systematycznością – zamiast marnować cały dzień (lub kilka) na pakowanie, lepiej poświęcaj chwilę każdego dnia – zaczynając dużo wcześniej.
  3. Wszystkie elementy z rozkręcania mebli i innych części wyposażenia umieszczaj w oddzielnych pojemniczkach lub woreczkach. Oddzielnych!
  4. Kartony, pojemniki, walizki i plecaki zacznij zbierać dużo wcześniej – dzięki temu unikniesz kupowania w ostatniej chwili, przepłacając za każde z nich.
  5. Dokładnie opisuj, co znajduje się w kartonach – pozwoli to na oszczędzenie godzin spędzanych na szukaniu konkretnej rzeczy i pomoże w sprawniejszym układaniu wszystkiego na półkach.
  6. Po przyjeździe do nowego mieszkania warto zacząć od złożenia mebli – będzie gdzie umieścić ubrania buty, naczynia i pozostałe rzeczy z kartonów.
  7. Kartony umieszczaj bezpośrednio w pokojach, w których będą rozpakowywane – unikniesz kłopotliwego przenoszenia i bałaganu.

Przeprowadzka – jak się spakować, by nie zwariować?

Pakowanie wcale nie musi być tak kłopotliwe, jak się wydaje – wystarczy odpowiednio do niego podejść. Na pewno nie warto zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę, bo może się okazać, że w pośpiechu będziesz wrzucać wszystko „jak leci”. Ubrania z półek można układać w dokładnie takiej formie, w jakiej się znajdują – na miejscu prawdopodobnie wystarczy jedynie je przełożyć na półki, bez prasowania i ponownego składania. Mniejsze rzeczy, jak np. bieliznę można po prostu zwinąć w ruloniki (zajmują mniej miejsca) i ciasno poupychać w pustych przestrzeniach.

Podczas pakowania warto trzymać się obranego schematu – pakować rzeczy według pomieszczeń i szufladami – jedną po drugiej. Znacznie ułatwi to i przyspieszy wypakowywanie i umieszczanie zabranych rzeczy w nowym mieszkaniu – przyprawy będą w jednym kartonie, naczynia w drugim, ubrania w kolejnym, później buty itd.

Małe przedmioty najlepiej będzie umieścić w niewielkich pojemnikach – nie będą podczas transportu „walały się” po całym kartonie, uszkadzając się i niszcząc inne przedmioty. Otwarte pojemniki, np. z żywnością warto zakleić taśmą, dzięki czemu się nie wysypią, tracąc swoją zawartość.

Jeżeli nie jesteś pewny, jak powinna wyglądać Twoja przeprowadzka – jak zorganizować transport mebli lub zabezpieczyć cenne przedmioty, to skorzystaj z naszej pomocy. Dla naszych fachowców zmiany lokum to codzienność, więc ich porady z pewnością okażą się bardzo praktyczne.

Wszystkich zainteresowanych oferowanymi przez nas usługami tanich przeprowadzek zapraszamy do kontaktu.
Pozdrawiamy

Załoga Kleks Przeprowadzki
519 448 799

Najnowsze komentarze